Opravy Janatova mlýna zase o krůček dál

Po víkendu mezi 5. – 8. květnem 2012 se renovace historického Janatova mlýna posunula zase o kus dále.Nemalou zásluhu na tom má parta dobrovolných hasičů z Tábora – Čekanic, kteří si udělali výjezdní akci u nás na chalupě. Během vydařené akce pak také udělali velký kus práce. Vedle dřevařiny si můžete prohlédnout také další plody jejich úsilí.

Původní kůlna nad potůčkem před několika lety neustála nápor sněhu a v poslední době připomínala spíše ruinu ke stržení. Chlapi na ni udělali novou střechu a vyspravili celou nosnou konstrukci. Kůlna proto je na dobré cestě vrátit se původnímu účelu.

konstrukce nové kůlny
konstrukce nové kůlny

Také se výrazně změnila podoba přístřešku ve stodole. Doposud tento prostor sloužil jako dřevník. Zastřešené místo bude nově hostit některé exponáty z naší sbírky, proto bylo vydlážděné a hned se dočkalo prvního přírůstku – mlátičky na obilí.

mlátička na obilí, která rozšířila naši sbírku
mlátička na obilí

Na mlýně začala zároveň oprava střechy. Střecha již byla v havarijním stavu a na několika místech přestávala plnit svou funkci. Dosavadní havarijní opravy přestávaly stačit. Jak můžete vidět na doprovodném obrázku, okolo mlýna již vyrostlo lešení. Práce provádí pan Petr Prokůpek se svou pokrývačskou firmou, která zaměstnává převážně lidi z okolních obcí. Nová střecha tak vyroste také díky šikovným rukám obyvatel Františkovského údolí.

lešení na opravu střechy
lešení na opravu střechy